Jak urządzić kuchnie z jadalnią?

Cena mebli kuchennych w głównej mierzy zależy od producenta. Ich wymiary oraz materiały, z których są wykonane nie pozostają jednak bez znaczenia. Niedrogie są zestawy wykonane z płyty laminowanej. Czasem taki moduł osiągający do dwóch metrów szerokości daje się zakupić w cenie około 700 zł. Zestaw szafek stojących na podłodze i wieszanych na ścianie to koszt 1000 zł lub kilkuset złotych więcej, o ile zdecydujemy się na tani sklep, np. na Castoramę.

W przypadku najtańszych zestawów mebli kuchenny, w cenie poniżej tysiąca złotych, niestety widać kiepską jakość wykonania (np. sposób montażu szuflad i mechanizmu ich wysuwania), a także materiału. Już za kilkaset złotych więcej można kupić coś konkretniejszego i bardziej atrakcyjnego, np. w sklepie Mebli GAWIN. Ponadto czasem warto zdecydować się na samodzielny dobór poszczególnych elementów zestawu – szafki górne, szafki dolne oraz szafki boczne różnią się od siebie cenami, jeśli są wykonane w różnych stylach, dopłaca się także za szyby i dodatkowe szuflady.

W kuchni warto postawić nie tylko szafki, ale także zestawy składające się ze stołu i krzeseł. Jeśli jest na to miejsce, w kuchni można urządzić jadalnię. Za komplet z litej sosny lub brzozy (wykorzystywanych w produkcji mebli do sypialni) dla czterech osób zapłacimy najmniej 350 zł. Jeśli preferujemy szklany blat i chromowane nogi stołu oraz krzeseł, należy przygotować się na wydatek około 1400 zł. To oczywiście zależy od samego wystroju pomieszczenia. Często bardziej gustownie wyglądają tanie zestawy, preferowane przez młodzież.

Kupno nowych mebli kuchennych wiąże się z usługą ich składania. Jeśli bardzo zależy nam na niskiej cenie, można zaryzykować samodzielne składanie szafek. Jednak jest to ryzykowne, ponieważ podczas tego procesu można uszkodzić meble i wtedy nici z gwarancji. Tym samym cena nowego nabytku wzrośnie i tanie meble nagle staną się drogimi, bo będą musiały zostać naprawione.